Mis mõjutab Eesti mehe viljakust ajas, kui sünnimomendil ollakse bioloogilise baasi poolest Euroopas parimas seisus?

Meeste tervisele pannakse alus juba enne viljastamist. Eestis ühe tuntuima meestearstina on Margus Punab teinud doktoritöö meeste viljatusest ja viljakusest Eestis. Mehe viljatus võib sõltuda nii geenidest kui ka keskkonnast.

Novaator uuris alates veebruarist Tartu Ülikooli androloogia professuuri juhtiva Margus Punabi käest, kuhu areneb androloogia teadussuunana ja mida me teame Eesti mehe tervise kohta.

 „Huvitav fakt on see, et Eesti mehed on sünnimomendil suhteliselt terved – bioloogilise baasi poolest ollakse Euroopas kõige paremas seisus.“

Punab rõhutab, et meie igapäevane käitumine ja elustiil on meie endi kätes. Kui arvutikeskne ja istuv eluviis on sageli paratamatu, siis näiteks toitumis- ja käitumisotsused on iga inimese enda valik. “Proovin ka ise keskenduda asjadele, mida saan muuta. Istun igal tööpäeval keskeltläbi kümme tundi arvuti taga, aga saan teha vähemalt nii palju, et kutsun iga patsiendi ise uksest sisse ja saadan ta pärast sekretariaati. Ühe patsiendi kohta teen ma seega 20–50 sammu, mu vaagna verevarustus paraneb ja ma ei istu tunde järjest,” ütleb arst.

Loe pikemalt intervjuud Margus Punabiga Novaatori lehelt.

Registreeri aeg meie juures meestearsti vastuvõtule. Tule testi enda viljakust – pakume analüüse ning nõustamist, kuidas mehed enda viljakust säilitada saaks ning milliseid muutusi teha elustiilis, et seda parandada. Registreeri end vastuvõtule siin.