Teenused

Pakume Teile parimaid lahendusi viljatusravis

Viljatusena mõistetakse olukorda, kus naisel pole õnnestunud rasestuda ühe aasta jooksul, kuigi paar ei ole kasutanud rasestumisvastaseid vahendeid. Lastetust esineb 15% paaridel. Harva on viljatus absoluutne – nii võib väita vaid juhul, kui naisel puuduvad emakas ja munajuhad või kui munasarjade töö on lakanud. Meestel esineb väga harva olukord, kus seemnerakke ei leidu. Samas väheneb iseenesliku rasestumise tõenäosus sedamööda, mida kauem on viljatus kestnud. Kõige enam mõjutab nii viljakust, kui ka viljatusravi edukust naise vanus: naise vananedes tema viljakus väheneb ning ühtlasi halveneb lastetusravi tulemuslikkus.


Uuringud on näidanud, et umbes kolmandikul juhtudel on viljatuse põhjus naisepoolne, kolmandikul mehepoolne ning kolmandikul juhtudest on viljakus langenud mõlemal partneril. Ligikaudu 10% paaridel jääb lastetuse põhjus selgusetuks. Sõltumata lastetuse põhjustest aitab kehavälise viljastamise ehk IVF-protseduuri kasutamine saavutada kõige paremaid tulemusi.

Kui soovite tutvuda viljatusraviga seotud seadusandlusega, on seda võimalik teha järgnevatel linkidel: Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus, Rakkude, kudede ja elundite käitlemise ja siirdamise seadus ning Perekonnaseadus.

Diagnostika

Oluline on nii mehe kui ka naise viljatuse põhjuste selgitamine.

Naise viljatuse põhjuste leidmiseks uuritakse, kas munarakud küpsevad ja vabanevad munasarjast, kas munajuhad on läbitavad ja kas emaka limaskest on normaalne. Samuti tuleb välistada sugulisel teel levivate haiguste esinemine. Ligikaudu 10% juhtudest on aga naise viljatus tingitud endometrioosi esinemisest väikeses vaagnas.

Mehe viljakuse diagnostikas omab kõige suuremat tähtsust seemnerakkude analüüs, mille käigus hinnatakse seemnerakkude arvukust, liikuvust ning väliskuju ehk morfoloogiat. Mehe viljakuse hindamisel on olulisel kohal hormoonalanalüüsid ning välistada tuleb ka sugulisel teel levivate haiguste esinemine.

Viljatuse põhjuste geneetilised uuringud on viimasel ajal kiirelt arenenud. Geeni- ja kromosoomimutatsioonid võivad põhjustada nii naise kui ka mehe viljatust.

Lastetuse probleemiga seisab silmitsi iga kuues paar, kuid nendest ainult iga teine paar otsib meditsiinilt abi.

Olulisemad naisepoolsed põhjused

 • Munajuhade ja emaka limaskesta kahjustused

Kahjustused võivad tekkida seksuaalsel teel levivate haiguste poolt põhjustatud põletiku tagajärjel. Põletiku tõttu võivad tekkida munajuhade, munasarjade või emaka ümbrusesse kilejad liited, mis takistavad naissuguorganite normaalset tegevust. Liidete teket võib soodustada ka väikese vaagna piirkonna operatsioonid, nii kõhuõõnesisesed kui ka emakasisesed protseduurid. Kahjustunud või sulgunud munajuha korral ei ole võimalik munaraku viljastumine mehaanilise takistuse tõttu. Emaka limaskesta ehk endomeetriumi kahjustused takistavad viljastunud munarakust arenenud embrüo kinnitumist emaka limaskestale ja raseduse tekkimist.

 • Munarakkude küpsemise ja munasarjast vabanemise häired

Munarakkude küpsemine toimub munasarjades peamiselt kahe ajuripatsi hormooni FSH (folliikuleid stimuleeriv hormoon) ja LH (luteiniseeriv hormoon) toimel. FSH kutsub esile munarakule vajaliku folliikuli kasvamise ja LH aitab kaasa munaraku küpsemisele ja munasarjast vabanemisele (ovulatsioon). Naise viljatus võib olla tingitud FSH ja LH regulatsiooni häiretest. Sagedaseim naise viljatust põhjustav hormonaalne häire on polütsüstiliste ovaariumide (munasarjade) sündroom (PCOS), mille korral on häiritud munasarja folliikulite lõplik küpsemine.

 • Endometrioos

Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskest asetseb väikeste kolletena väljaspool emakaõõnt. Endometrioosi kolded tekitavad kahjustusi munasarjadele ja võivad põhjustada munajuhade sulgust. Endometrioosiga kaasnevad muutused koevedelikes on kahjustava toimega nii munarakkudele kui ka väga varases järgus embrüotele.

Olulisemad mehepoolsed põhjused

 • Seemnerakkude arvu ja kvaliteedi halvenemine

Levinumateks mehe viljatuse põhjusteks on kroonilised suguteede põletikud, munandiveeni laiendid, hormonaalsed häired ja stressirohke elustiil. Mõjutajateks on ka mehe üldine tervislik seisund: kroonilised haigused, tugevatoimeliste ravimite tarbimise vajadus ja närvisüsteemi kahjustused. Meeste puhul tulevad enam arvesse ka sellised tegurid nagu toksilised ained ja kiirguskahjustus. Loomulikult mõjutab meeste viljakust ka elustiil: alkoholi, tubaka ja anaboolsete steroidide tarbimine ning traumad.

 • Harvem võib mehe viljatus olla põhjustatud kromosoomhaigusest või geenimutatsioonist.

Mida saan ise teha oma tervise heaks?

 • Kehakaal

Naistel põhjustab ülekaal menstruaaltsükli häireid ja probleeme raseduse kandmisel. Alakaal, eriti munasarjade funktsiooni väljakujunemise perioodil, on sarnaselt ülekaaluga viljakust vähendav tegur. Meestel toodab rasvkude naissuguhormooni östrogeeni, liigse rasvkoe olemasolu korral viib toodetud östrogeeni kogus sperma kvaliteedi halvenemisele. Kui teil on soov saada lapsi, on parim normaalne kehakaal (kehamassiindeks vahemikus 19-25) ja selle säilitamine.

 • Toitumine

Kõikide terviseprobleemide olemasolu korral ja soovi korral neid ennetada on tähtsaks teguriks tasakaalustatud tervislik toitumine. Sama tulemuseni on jõutud ka viljatuse ja toitumise seoseid otsivate uuringute tulemusena. „Tasakaalus toidutaldrik“ on populaarne ja praeguseks levinud viis selgitada tasakaalustatud toitumise mõistet. Kõige suurema osa toidust peaksid moodustama köögiviljad, puuviljad ja teraviljatooted (eelistatavalt täistera). Mõõdukalt peab tarbima liha, kala, kaunvilju ja piimatooteid. Kõige väiksema osa menüüst peaksid moodustama kõrge rasvasisaldusega (valmistoidud) ja rafineeritud suhkrut sisaldavad toidud (maiustused, küpsetised).

Viljakuse seisukohalt on väga tähtsal kohal toidus esinevad vitamiinid ja mineraalained. Parim viis on neid omandada värskest ja täisväärtuslikust toidust. Toidulisandite tarbimine on teiseks võimaluseks saada vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Olulised vitamiinid, mis toetavad viljakust ja lapsesaamist on A, C ja E vitamiin, B grupi vitamiinid, D vitamiin ja foolhape. Organismis peab jätkuma piisavalt selliseid mineraalaineid nagu magneesium, seleen, tsink ja raud. Liigne mineraalainete tarbimine eriti lisanditena, ei ole tervislik. Kõige aluseks on mõõdukus ja tasakaal.

 • Suitsetamine

Naistel viib suitsetamine enneaegsele munarakkude hävimisele. Uuringutest on teada, et suitsetajatel lõpeb viljakas iga mitu aastat varem kui mittesuitsetajatel. Samuti on tõestatud, et viljatusravi pole suitsetavatel naistel sama tõhus kui mittesuitsetajatel ning lisaks esineb sagedamini raseduse katkemisi.

Suitsetamine vähendab viljakust ka meestel. Suitsus leiduvad ained kahjustavad seemnerakkude pärilikkuseainet ja seeläbi vähendavad mehe viljakust ja lastetusravi tulemuslikkust.

 • Alkoholi tarbimine

Pidev alkoholi tarbimine suurtes kogustes vähendab mehe ja naise viljakust ja mõjutab tugevalt organismi vastupanuvõimet haigustekitajatele.

 • Narkootilised ained

Narkootikumides sisalduvad ained mõjuvad halvasti ajuripatsi (hüpofüüsi) hormoonide tootmisele ja pärsivad seeläbi munaraku küpsemist ja vabanemist munasarjades. Pikaaegne narkootikumide kasutamine halvendab ka sperma kvaliteeti ja põhjustab munandite kärbumist.

Viljatusravi edukus sõltub ennekõike naise vanusest

Viljatusravi

Kuna paari viljatuse põhjused on erinevad, siis kasutatakse viljatusravis mitmeid meetodeid. Enamlevinud lastetusravi võimalused on järgmised:

 • Medikamentoosne ravi:

Kasutatakse peamiselt munarakkude küpsemise ja vabanemise häirete korral.

 • Inseminatsioon:

Inseminatsioon, IUI (Intrauterine Insemination), ehk töödeldud sperma ajastatud viimine naise emakasse. Kasutatakse peamiselt kergema mehepoolse viljatuse korral ning naise viljatuse korral, kui munajuhad on läbitavad.

 • Munarakkude kehaväline viljastamine:

Munarakkude kehaväline viljastamine (IVF – In Vitro Fertilization). Kasutatakse peamiselt naise viljatuse korral.

 • Seemneraku intratsütoplasmaatiline injektsioon:

Seemneraku intratsütoplasmaatiline injektsioon (ICSI – Intracytoplasmic Sperm Injection). Kasutatakse peamiselt raskema mehepoolse viljatuse korral.

 • Külmutatud embrüote siirdamine:

Külmutatud embrüote siirdamine (FET – Frozen Embryo Transfer). Kasutatakse lisavõimalusena IVF ja ICSI protseduuris.

 • Doonorsugurakkude kasutamine:

Doonorseemnerakkude kasutamine nii inseminatsiooni kui kehavälise viljastamise protseduuridel.

Doonormunarakkude kasutamine IVF kui ka ICSI protseduuris.

Vaata videot: