Diagnostika


Paari viljatuse põhjused jaotuvad võrdselt naise ja mehe vahel. Varasem kogemus kinnitab, et IVF protseduur on näidustatud 30% juhtudel ainult naisepoolsetest põhjustest, 30% ainult mehepoolsetest põhjustest ja 30% on põhjus mõlemapoolne. Ligikaudu 10% paaridel jääb aga viljatuse konkreetne põhjus selgusetuks.

Naise viljatuse põhjuste selgitamisel analüüsime, kas munarakud küpsevad ja vabanevad munasarjast, kas munajuhad on läbitavad ja kas emaka limaskest on normaalne. Samuti tuleb välistada sugulisel teel levivate haiguste esinemine. Ligikaudu 10% juhtudel on aga naise viljatus tingitud endometrioosi esinemisest.

Oluline on nii mehe kui ka naise viljatuse põhjuste selgitamine.

Mehe viljakuse diagnostikas omab kõige suuremat tähtsust seemnerakkude analüüs, mille käigus hinnatakse seemnerakkude arvukust, liikuvust ning väliskuju (morfoloogiat). Mehe viljakuse hindamisel on samuti olulisel kohal hormonaalanalüüsid ning välistada tuleb ka sugulisel teel levivate haiguste esinemine.

Viljatuse põhjuste geneetilised uuringud on viimasel ajal kiirelt arenenud. Geeni- ja kromosoomimutatsioonid võivad põhjustada nii naise kui ka mehe viljatust.

Kontakt


AS LTKH Pelgulinna Naistekliinik Viljatusravikeskus
Sõle 23, Tallinn, 10614
Telefon: 666 5888
lapsesoov@keskhaigla.ee