Mees

  • Viljakuse hindamiseks tehakse spermogramm ehk seemnerakkude kvaliteedi uuring. Seemnevedelik saadakse eneserahuldamise teel. Reproduktiivmeditsiini Keskuses on analüüsi andmiseks sisustatud vaikne ruum, mis asub eemal käidavamast piirkonnast. Kaasa võib võtta partneri. Oluline on täita kõik ettenähtud tingimused – seemnevedeliku analüüsimisel kasutatavad normid on välja töötatud just neid tingimusi arvestades. Kui reeglitest kinni ei peeta, siis on analüüsi vastus ebatäpne.Reeglid spermogrammi ehk seemnerakkude kvaliteedi uuringuks leiad siit.Seemnevedeliku analüüsimisel hinnatakse selle kogust, värvust, sugurakkude hulka ehk kontsentratsiooni, liikuvust, väljanägemist ehk morfoloogiat, põletikurakkude esinemist, autoimmuunsuse olemasolu jm. Kõrvalekallete olemasolul on soovitav pöörduda meestearsti vastuvõtule.Seemnevedeliku uuring tuleb teha alati enne kehavälise viljastamise protseduuri, ka siis, kui viljatuse põhjus on naisepoolne. Uuringut ei pea tegema, kui see on tehtud eelneva aasta jooksul. Andmed seemnevedeliku kvaliteedi kohta on vajalikud embrüoloogile, kes saab uuringu tulemuste alusel paremini otsustada, millist meetodit kasutada munarakkude viljastamiseks laboritingimustes.
  • Enne kehavälise viljastamise protseduuri tuleb mehel teha vereanalüüs erinevate viirushaiguste (HIV, B ja C hepatiit) ja süüfilise diagnostikaks. Analüüsi ei pea tegema, kui see on tehtud eelneva kuue kuu jooksul.
  • Kui seemnevedeliku uuringul on leitud põletikurakke, teeb meestearst testid põletikutekitajate (klamüüdiabakter, gonokokk, ureaplasmad, mükoplasmad jm) leidmiseks suguteedest ning hindab eesnäärmesekreedi omadusi.
  • Vajadusel määrab meestearst hormoonide taseme verest ja hindab suguorganite verevarustust ultraheliuuringul – verevoolu mõõtmiseks kasutatakse nn Doppleruuringut.
  • Kui seemnerakkude hulk seemnevedelikus on erakordselt väike, siis on näidustatud mehe uuringud geneetiku juures.
  • Teatud juhtudel, kui seemnevedelikus seemnerakud puuduvad ja geneetilised analüüsid on korras, on näidustatud seemnerakkude otsimine munandikoest – selleks tehakse testise biopsia (võetakse kirurgiliselt koetükk) ja uuritakse mikroskoobi all munandi kude. Kui koes leidub seemnerakke, saab neid kasutada kehavälises viljastamises.Testise biopsia tehakse Reproduktiivmeditsiini Keskuses ning enamasti piisab protseduuriks kohalikust tuimestusest, vajadusel tehakse aga narkoos veenisisese süstiga.

Kontakt


AS LTKH Pelgulinna Naistekliinik Viljatusravikeskus
Sõle 23, Tallinn, 10614
Telefon: 666 5888
lapsesoov@keskhaigla.ee