Naine

Uuringute maht ja järjekord sõltub naise vanusest, menstruaaltsükli iseärasustest, põetud günekoloogilistest ja üldistest haigustest, varasemate raseduste olemasolust ja nende lõppest ning paljudest muudest teguritest.

Vereanalüüse saab anda Pelgulinna Sünnitusmaja naistenõuandla I korrusel kabinetis B104 kell 7.30–14.30.

Enamasti on vaja teha järgnevad uuringud:

  • Hinnata erinevate, viljakust mõjutavate hormoonide (nais- ja meessuguhormoonid, kilpnäärmehormoonid, prolaktiin jm) taset veres ja hormoonide omavahelist vahekorda. Oluline on vereanalüüsi andmine õigel ajal – kas menstruaaltsükli teisel kuni kolmandal (maksimaalselt kuni viiendal) päeval või 21.–22. päeval.
  • Anda analüüsid erinevate põletikutekitajate leidmiseks suguteedest (klamüüdiabakter, gonokokk, mükoplasmad jm) – analüüsid võetakse emakakaelakanalist ja tupest.
  • Anda analüüs emakakaela kasvajaeelsete seisundite diagnoosimiseks, nn PAP analüüs.
  • Vereanalüüs erinevate viirushaiguste (HIV, B ja C hepatiit) ja süüfilise diagnostikaks.
  • Ultraheliuuring emaka ja munasarjade anatoomia ja funktsioneerimise hindamiseks.
  • Munajuhade läbitavuse uuring – röntgenuuring kontrastainega või laparoskoopia.Röntgenuuringu käigus viiakse emakasse kontrastaine ja jälgitakse röntgeni all selle edasiliikumist munajuhades. Uuring toimub ambulatoorselt ilma narkoosita ja on mõõdukalt ebamugav. Parima tulemuse saamiseks on vaja uuring läbi viia menstruaaltsükli 6.–11. päeval.Laparoskoopia on operatsioon, mille puhul tehakse naba alla ja kõhu alumisse osasse väikesed lõiked, mille kaudu viiakse kõhuõõnde gaas, optiline seade, mis on ühendatud kaameraga ja operatsiooni instrumendid. Munajuhade läbitavuse kontrollimiseks viiakse samal ajal emakasse kontrastaine metüleensinine ja jälgitakse selle jõudmist kõhuõõnde. Laparoskoopia käigus saab kontrollida endometrioosi kollete esinemist ning vajadusel need eemaldada. Samuti saab operatsiooni käigus eemaldada emaka healoomulisi kasvajaid, mis võivad takistada rasestumist. Laparoskoopia toimub günekoloogia osakonnas, kasutatakse üldnarkoosi ja haiglas peab viibima ööpäeva.
  • Emaka sisekihi e limaskesta e endomeetriumi uuring.Emaka limaskesta saab uurida hüsteroskoobiga. See on optiline instrument, mis viiakse emaka õõnde ja arst näeb ekraanil, kas emaka limaskest on ühtlane, kas munajuhade avaused on olemas jm. Vajadusel võetakse proovitükk uuringuks, eemaldatakse kasvajaid jm. Uuring toimub günekoloogia osakonnas, päevastatsionaaris, üldnarkoosis ja haiglast saab koju samal päeval. Väiksem hüsteroskoop on naistenõuandlas – sellisel juhul on protseduur ambulatoorne ja haiglasse minema ei pea.Vahel on näidustatud emaka sisekihi eemaldamine abrasiooni teel. Sellisel juhul kaamerat ei kasutata. See protseduur toimub günekoloogia osakonnas päevastatsionaaris, narkoosis, ja koju saab samal päeval. Uuringu vastus valmib histoloogia laboris paar nädalat hiljem.
  • Teatud juhtudel on näidustatud lisauuringud geneetiku ja endokrinoloogi poolt, magnetresonantsuuring kasvajate leidmiseks jm. Enne kunstliku viljastamise protseduuri määratakse naisel veregrupp ja Rh- (reesus-) faktor.

Kontakt


AS LTKH Pelgulinna Naistekliinik Viljatusravikeskus
Sõle 23, Tallinn, 10614
Telefon: 666 5888
lapsesoov@keskhaigla.ee