Mehe uuringud

Enamasti on vaja teha järgmised uuringud

Viljakuse hindamise üks esimesi uuringuid on spermogramm ehk seemnerakkude kvaliteedi uuring. Spermaanalüüs annab infot, kas paari lastetus võib olla mehepoolne. Spermaproov analüüsimiseks antakse selleks ettenähtud privaatses ruumis, kuhu saab soovi korral kaasa tulla ka partner. Selleks, et spermaanalüüsi tulemused oleks võimalikult täpsed, peaks viimasest seemnepurskest olema möödas vähemalt 2 päeva, aga mitte rohkem kui 7 päeva.  

Seemnevedeliku hindamiseks kasutatakse rahvusvahelisi kriteeriume, mis on välja töötatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt.

Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) nõuetele loetakse spermaanalüüsi veel normipiires olevaks, kui seemnevedeliku maht on vähemalt 1,5 ml, ühes milliliitris on vähemalt 15 miljonit seemnerakku, 40% seemnerakkudest on liikuvad ning vähemalt 4% normaalse kujuga. Kui mehe spermaanalüüsi näitajad on WHO piirnormidest madalamad, siis võib paari lastetuse põhjus olla mehepoolne ning lapse saamiseks võib vaja minna kehavälist viljastamist ehk IVFi (in vitro fertilization).

  • Seemnevedeliku analüüsimisel hinnatakse selle mahtu, värvust, seemnerakkude hulka ehk kontsentratsiooni, liikuvust, väljanägemist ehk morfoloogiat, põletikurakkude esinemist, autoimmuunsuse olemasolu jm. Kõrvalekallete olemasolul on soovitav pöörduda meestearsti vastuvõtule.
  • Seemnevedeliku uuring tuleb teha alati enne kehavälise viljastamise protseduuri, ka siis, kui viljatuse põhjus on naisepoolne. Uuringut ei pea tegema, kui see on tehtud eelneva aasta jooksul. Andmed seemnevedeliku kvaliteedi kohta on vajalikud embrüoloogile, kes saab uuringu tulemuste alusel paremini otsustada, millist meetodit kasutada munarakkude viljastamiseks laboritingimustes.
  • Enne kehavälise viljastamise protseduuri tuleb mehel teha vereanalüüs erinevate viirushaiguste (HIV, B ja C hepatiit) ja süüfilise diagnostikaks ning uriini analüüs põletikutekitajate kohta (klamüüdia, trihhomoonas, gonorröa). Analüüse ei pea tegema, kui need on tehtud eelneva kolme kuu jooksul ja on korras.
  • Kui seemnevedeliku tavauuring näitab põletikku, teeb meestearst lisatestid põletikutekitajate (klamüüdiabakter, gonokokk, ureaplasmad, mükoplasmad jm) leidmiseks suguteedest ning hindab eesnäärmesekreedi näitajaid.
  • Vajadusel määrab meestearst hormoonide taseme verest.
  • Teatud juhtudel hindab arst mehe suguelundite verevarustust ultraheliuuringul – verevoolu mõõtmiseks kasutatakse nn Doppleruuringut.
  • Kui seemnerakkude hulk seemnevedelikus on erakordselt väike, siis on näidustatud mehe uuringud geneetiku juures.
  • Teatud juhtudel, kui seemnevedelikus seemnerakud puuduvad ja geneetilised analüüsid on korras, on näidustatud seemnerakkude otsimine munandikoest – selleks tehakse testise biopsia ehk TESE (testicular sperm extraction). Selleks võetakse kas üldnarkoosis või paikse tuimastusega kirurgiliselt munandist koetükike ja uuritakse mikroskoobi all spermide olemasolu selles. Kui koes leidub seemnerakke, saab neid kasutada kehavälises viljastamises. Kude saab panna ka külma järgnevateks protseduurideks.

Võimalused

Tänapäeval on lisaks sperma baasuuringule olemas mitmeid lisaanalüüse, mis aitavad selgitada sperma kvaliteedi langust ja võimalusel määrata vajalik ravi:

MiOXYS- sperma oksüdatiivse stressi määramine. Kõrgem oksüdatiivne stress spermas võib viidata varajasele põletikulisele protsessile suguteedes. Testi tulemus aitab arstil määrata vajaliku ravi ning teha valiku sobiva IVF meetodi valimisel. Kõrgenenud oksüdatiivse stressiga on soovitav tarvitada antioksüdatiivseid toidulisandeid.

MAR IgG test – seemnerakkude vastaste antikehade test. MAR IgG test on soovitav lisaanalüüs päris esimesel spermaanalüüsil.

Meestearsti konsultatsioonile saab registreerida ilma saatekirjata. Spermogrammi tegemine on Eesti Haigekassas kindlustatutele arsti saatekirja olemasolul tasuta, ilma saatekirjata on uuring tasuline. Hinnad leiad meie hinnakirjast.

Võta meiega ühendust!

Marika Vätson

Administraator

Kristi Õuekallas

Administraator

Oleme avatud esmaspäevast reedeni 8.00 – 16.00
Helistage meile numbril +372 666 5 888
Võite meile saata ka meili aadressil lapsesoov@keskhaigla.ee

Vastame hea meelega kõikidele Teie küsimustele: