Naise uuringud

Enamasti on vaja teha järgnevad uuringud:

 • Hinnata erinevate viljakust mõjutavate hormoonide (nais- ja meessuguhormoonid, kilpnäärmehormoonid, prolaktiin jm) taset veres ja hormoonide omavahelist vahekorda. Oluline on vereanalüüsi andmine õigel ajal – vastavalt kas 2.-3. (maksimaalselt kuni 5.) tsükli päeval või 21.-22. päeval.
 • Anda analüüsid erinevate põletikutekitajate kohta. Analüüsid võetakse emakakaelast.
 • Anda analüüs emakakaela kasvajaeelsete seisundite diagnoosimiseks, nn PAP analüüs.
 • Vereanalüüs erinevate viirushaiguste (HIV, B- ja C- hepatiit, süüfilis) diagnostikaks ning vajadusel autoimmuunmarkerite ja vitamiinide kohta.
 • Ultraheliuuring emaka ja munasarjade anatoomia ja funktsioneerimise hindamiseks.
 • Munajuhade läbitavuse uuring – kas spetsiaalse kontrastgeeliga ultraheli kontrolli all (hüsterosalpingosonograafia) või vajadusel laparoskoopiline operatsioon. Hüsterosalpigosonograafia on ambulatoorne protseduur, mis ei vaja läbiviimiseks narkoosi. Uuring soovitatakse läbi viia tsükli esimesel poolel enne ovulatsiooni. Protseduuri käigus viiakse läbi emakakaelakanali emakasse ja munajuhadesse spetsiaalset geeli, samal ajal ultraheliga jälgides, kuhu geel läheb. Uuringu vastus on siiski kaudne, kuna  me ei näe ultraheliga liidete olemasolu.
 • Laparoskoopia on operatsioon, mis tehakse günekoloogia osakonnas ja viiakse läbi üldnarkoosis. Osakonnas peab viibima ööpäeva. Uuring võiks olla eelistatum neil, kellel on olnud eelnevalt väikese vaagna põletikud ja kahtlus liidetele, kuna operatsiooni käigus saab lisaks munajuhade läbitavuse kontrollile vabastada ka liited. Samuti saab kontrollida endometrioosi kollete esinemist ning vajadusel need eemaldada. Lisaks saab vajadusel eemaldada munasarja tsüste või emaka healoomulisi kasvajaid, mis võivad takistada rasestumist.
 • Emaka sisekihi e limaskesta e endomeetriumi uuring. Emaka limaskesta saab uurida hüsteroskoobiga. See on optiline instrument, mis viiakse emaka õõnde ja arst näeb ekraanil, kas emaka limaskest on ühtlane, kas munajuhade avaused on olemas jm. Vajadusel võetakse proovitükk uuringuks, eemaldatakse kasvajaid jm. Uuring toimub günekoloogia osakonnas, päevastatsionaaris, üldnarkoosis ja haiglast saab koju samal päeval. Väiksem hüsteroskoop on naistenõuandlas – sellisel juhul on protseduur ambulatoorne ja haiglasse minema ei pea. Vahel on näidustatud emaka sisekihi eemaldamine abrasiooni teel. Sellisel juhul kaamerat ei kasutata. See protseduur toimub günekoloogia osakonnas päevastatsionaaris, narkoosis, ja koju saab samal päeval. Uuringu vastus valmib histoloogia laboris paar nädalat hiljem.
 • Emaka ja emakaõõne uuring – kas spetsiaalse kontrastgeeliga ultraheli kontrolli all (hüsterosonograafia) või vajadusel hüsteroskoopiline operatsioon. Hüsterosonograafia on ambulatoorne protseduur, mis ei vaja läbiviimiseks narkoosi. Uuring soovitatakse läbi viia tsükli esimesel poolel enne ovulatsiooni. Protseduuri käigus viiakse läbi emakakaelakanali emakasse spetsiaalset geeli, samal ajal ultraheliga jälgides, kuhu geel läheb. Uuringuga tulevad üldjuhul nähtavale emakasisesed polüübid, müoomisõlmede olemasolu ja asukoht emakaõõne suhtes. Samuti emakaõõne kuju ja selle muutused kaasasündinud emaka anomaaliate või liidete olemasolu korral. Uuring võib olla abiks operatsiooni vajaduse otsustamisel  või operatsioonimahu planeerimisel. Hüsteroskoopilist operatsiooni võib teha kas ambulatoorselt ilma narkoosita või günekoloogia päevaravi osakonnas üldnarkoosis. Koju saab samal päeval. Hüsteroskoopial saab diagnoosida ja vajadusel ravida emakasiseseid muutusi juba konkreetselt silma kontolli all.
 • Lisaks on olemas endomeetriumi retseptiivsust hindav test. Testi jaoks võetakse sarnaselt eelpool toodule emaka limaskestast proovitükike, millest seejärel määratakse vastavad biomarkerid, mis tuvastavad endomeetriumi valmisolekut siirdamiseks. Kasutame keskuses koostöös Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusega beREADY endomeetriumi retseptiivsuse testi. beREADY on kaasaegne personaalmeditsiini test, mis aitab arvestada iga naise individuaalsete erinevustega ja seeläbi tõsta viljatusravi efektiivsust. Uuringute põhjal vajab umbes 30% patsientidest  individuaalset lähenemist ja sobiva aja leidmist embrüo siirdamiseks, sest emaka limaskest ei ole plaanitud embrüo siirdamise päevaks saavutanud piisavat küpsust. beREADY test hindab endomeetriumi küpsust peegeldavate geenide avaldumist ülitäpse DNA analüüsiga. Testi tulemus annab kindlustunde, et embrüo siirdamine viiakse läbi patsiendile sobivaimal ajal. Rohkem infot siit.
 • Teatud juhtudel on näidustatud lisauuringud geneetiku ja endokrinoloogi poolt, magnetresonantsuuring kasvajate leidmiseks jm.

Kus? Millal?

Uuringute maht ja järjekord sõltub naise vanusest, menstruaaltsükli iseärasustest, põetud günekoloogilistest ja üldistest haigustest, varasemate raseduste olemasolust ja nende lõppest ning paljudest muudest teguritest.

Vereanalüüse saab anda Pelgulinna Sünnitusmaja naistenõuandla I korrusel kabinetis B104 kell 7.30–14.30.

Registreeru vastuvõtule või küsi lisa:

Oleme avatud esmaspäevast reedeni 8.00 – 16.00
Helistage meile numbril +372 666 5 888
Kirjutage aadressil: lapsesoov@keskhaigla.ee

Marika Vätson

Administraator

Kristi Õuekallas

Administraator