Kehaväline viljastamine (IVF)

Kehaväline viljastamine (In Vitro Fertilization) on maailmas kõige sagedamini kasutatav lastetusravi meetod. IVF abil on maailmas sündinud viis miljonit last ning Eestis sünnib aastas rohkem kui 600 last, mis moodustab 4% kõikidest vastsündinutest.

Eestis on aasta jooksul sündinud lastest on umbes 4% näinud ilmavalgust tänu kehavälisele viljastamisele.

IVF ravimeetodi rakendamiseks on vajalik mõned nädalad kestev hormoonravimitega esilekutsutud nn superovulatsioon, mille eesmärgiks on paljude munarakkude üheaegne valmimine. Seejärel eraldatakse munarakud munasarjast ultraheli kontrolli all läbiviidava protseduuri käigus – peenikese nõela abil läbi tupe ülaosa. Protseduuri valutustamiseks kasutatakse lühiajalist veenisisest narkoosi.

Viljastamiseks vajalikud seemnerakud loovutab partner samal päeval, kui toimub munarakkude eraldamine munasarjadest. Kui see peaks olema mingil põhjusel võimatu (raskused planeeritud eneserahuldamisega, töö tõttu eemalviibimine jne), on võimalik sperma eelnevalt hankida ja külmutada vajalikul ajal kasutamiseks. Munarakkude viljastamine toimub laboritingimustes. Viljastunud munarakke kasvatatakse labori spetsiaalsetes inkubaatorites kuni 6 päeva, mille jooksul nendest arenevad embrüod. Inkubaatori tingimusi jälgitakse hoolikalt, et oleks tagatud õige temperatuur, gaaside koostis ja õhuniiskus.

 

ivf

 

Emakasse siirdamiseks valitakse välja 1-3 embrüot – Eesti seaduse järgi ongi lubatud siirdada kuni 3 embrüot. Siirdamise eelselt alustab naine embrüo emaka limaskestale kinnitumist toetavat hormoonravi, mis jätkub üheteistkümnenda rasedusnädalani. Siirdamisest üle jäänud embrüod külmutatakse, säilitatakse vedelas lämmastikus ning kasutatakse soovi korral hiljem.

IVF tulemusena rasestub 30% alla 36-aastastest naistest, kuid ebaõnnestumisel saab ravi korrata.

IVF on näidustatud naise viljatuse ning kergema mehepoolse viljatuse esinemisel. IVF tulemusena rasestub 30% alla 36-aastastest naistest, kuid protseduuri ebaõnnestumisel on võimalik ravi korrata.

Kontakt


AS LTKH Pelgulinna Naistekliinik Viljatusravikeskus
Sõle 23, Tallinn, 10614
Telefon: 666 5888
lapsesoov@keskhaigla.ee