Kui vajad doonorit

Doonorrakkude kasutamise näidustus on sugurakkude puudumine last soovival paaril – kas mehel või naisel. Doonorseemnerakke soovivad kasutada ka naised, kellel seksuaalpartner puudub. Doonorrakke (seemnerakke või munarakke) vajab kuni 10% lastetutest paaridest ning abi vajavate paaride arv suureneb aasta-aastalt.

Lastetuse ravis kasutatakse doonorseemnerakke või -munarakke. Kasutatakse nii külmutatud seemnerakke kui ka värskeid ja/või külmutatud munarakke.

Doonormunarakkude vajadus suureneb aasta-aastalt.

Sugurakkude loovutajatele on kehtestatud karmid nõuded, mille kohaselt peab doonor olema terve. Seemnerakudoonor peab olema 18-40-aastane ja munarakudoonori vanus peab jääma vahemikku 18-35 eluaastat. Eestis on sugurakkude doonorlus anonüümne ehk sugurakku vajaval paaril ei ole õigust tuvastada rakke loovutanud isikut. Samas lubab seadus kasutada viljatusravi vajava naise sugulase munarakke. Sellisel juhul võib naise nõusolekul olla doonor ka vanem kui 35 eluaastat. Sugurakkude doonorlus on seotud paljude eetiliste ja psühholoogiliste dilemmadega nii doonori kui ka retsipiendi (doonorsugurakkude kasutaja) jaoks. Seetõttu on enne doonorsugurakkude kasutamist näidustatud nõustamine psühholoogi juures.

Meie kliinikus on võimalik kasutada nii doonormunarakke kui doonorseemnerakke.

Võimaluste täpsema ülevaate saamiseks palume Teil tulla arsti vastuvõtule.

 

Kontakt


AS LTKH Pelgulinna Naistekliinik Viljatusravikeskus
Sõle 23, Tallinn, 10614
Telefon: 666 5888
lapsesoov@keskhaigla.ee