Kui vajad doonorit

Loe lähemalt viljatusravist doonorrakkudega

Meil on olemas oma munarakupank ja seemnerakupank.

Doonorrakkude kasutamise näidustuseks on tavaliselt kas sugurakkude puudumine või sugurakkude halb kvaliteet last soovival mehel või naisel. Samuti saab doonorsugurakke kasutada juhul, kui esineb pärilike haiguste edasikandumise risk lapsele või kui kunstliku viljastamise protseduur (IVF) on korduvalt ebaõnnestunud. Doonorseemnerakke saavad kasutada ka naised, kellel puudub meespartner. Doonorrakke (seemnerakke või munarakke) vajab kuni 10% lastetutest paaridest ning abi vajavate paaride arv järjest suureneb. Doonormunaraku kasutamisel on rasestumise tõenäosus >60%.  Lastetusravis saab kasutada nii külmutatud doonorseemnerakke, kui ka külmutatud või värskeid doonormunarakke.

Eestis on munaraku- ja seemnerakudoonorlust reguleerivaks seaduseks „Kehavälise viljastamise ja embrüokaitse seadus“. Sugurakkude doonorlus on anonüümne ehk sugurakku vajaval paaril või vallalisel naisel ei ole õigust tuvastada rakke loovutanud isikut. Ka doonorrakust sündinud laps saab täisealiseks saanuna teada vaid samad andmed, mis kunagi tema vanemad.

Anonüümse doonori korral on õigus teada doonori üldiseid bioloogilisi andmeid – vanus, pikkus, kehaehitus, juuste värv, silmade värv, nahavärv, veregrupp ja reesusfaktor – ning sotsiaalseid andmeid – rahvus, haridus, perekonnaseis ja laste olemasolu.

Nõuded doonori tervise seisundile, tema regulaarse meditsiinilise kontrolli korra ning tema ja tervishoiuasutuse vahel sõlmitava lepingu vormi kehtestab sotsiaalminister. Seemnerakudoonoriks võib olla 18 – 40 aastane mees. Munarakudoonoriks võib olla 18 – 35 aastane naine.  Alates 2020. aastast testitakse kõiki munarakudoonoreid 20 enamlevinud retsessiivse mutatsiooni suhtes ehk neile teostatakse laiendatud geneetiline testimine (Igenomix CGT paneel).

Doonorsugurakkude kasutamine on seotud eetiliste ja psühholoogiliste dilemmadega nii doonori kui ka retsipiendi (doonorsugurakkude kasutaja) jaoks. Seetõttu on enne sugurakkude kasutamist näidustatud vestlus nõustajaga.

Meie kliinikus on võimalik kasutada nii  doonormunarakke kui doonorseemnerakke. Meil on olemas oma munarakupank ja seemnerakupank. Täpsema ülevaate saamiseks võimaluste kohta palume Teil tulla arsti vastuvõtule.

Reguleerivad seadused:
Kehavälise viljastamise ja embrüokaitse seadus

Rakkude, kudede ja elundite käitlemise ja siirdamise seadus

Perekonnaseadus

Võta meiega ühendust!